Profesionální webové stránky – 3 důvody, proč chtít web od odborníka

21.03.2024

Taky vás napadlo: „Jak si vytvořím webové stránky?“

V dnešní době dostupných nástrojů pro tvorbu webových stránek i celých webů se poměrně často setkávám s názorem, že není důležité utrácet za profesionální webové stránky a nejjednodušší a nejlevnější je najít na internetu, jak si udělat webové stránky sám. Na tom, jak udělat webovou stránku přeci nic není. Vždyť určitě existuje nějaký online program na tvorbu webových stránek zdarma. Prostě ušetřím za profesionála a vytvořím webové stránky. S tím ale rozhodně nesouhlasím. Vytvoření vlastních webových stránek totiž není jednoduchý proces a co se v první fázi může zdát jako dobrý nápad a úspora peněz, se může nakonec i výrazně prodražit. Jak tedy správně vytvořit web, aby splnil, co od něj očekávám?

Co očekávat od webových stránek?

Čím dál více lidí vyhledává informace, služby či zboží na internetu a proto jsou kvalitní webové stránky nedílnou součástí prezentace každé firmy, která to myslí opravdu vážně. A nejde pouze o prezentaci za účelem zisku. Řada organizací či nadšenců používá webové stránky jako legitimní prostředek šíření informací v oboru, kterému se věnují.

A jak se mají zájemci o informacích či zboží na vašem webu dozvědět? Většinou pochopitelné pomocí nějakého vyhledávače. Nejčastěji se tak snaží „vygooglit“, co je zajímá a hledají, jaké stránky se objeví ve výsledcích jako první. Je škoda, pokud to nejsou ty vaše. Konkurence je ve většině oborů velmi vysoká a zákazníci si mohou vybírat podle celé řady různých parametrů. Jak se jim web líbí? Je web přehledný? Je dostatečně rychlý? Nebo musí s každým kliknutím čekat? To všechno rozhoduje o vašem úspěchu či neúspěchu.

Jak vytvořit web? Co by měl web splňovat?

Tvorba webových stránek, které budou dostupné pro uživatele i vyhledávače je komplikovanou záležitostí vyžadující zevrubnou analýzu problematiky již před započetím samotné práce. Jen z ní může vzejít funkční návrh struktury webu tak, aby zaujal. Pro vyhledávače i uživatele je velmi důležitý vhodně navržený obsah. A vše musí fungovat rychle. To vyžaduje zkušenosti s kvalitním webhostingem, jeho možnostmi, prvky, které ho nezpomalí a naopak možnostmi, jak ho dále zrychlit. Schválně, jak je hodnocený tento web?

Samozřejmostí je vytvoření webu responzivního, aby se dobře zobrazoval na mobilech, které používá čím dál více lidí. A nejen lidí. I vyhledávače hodnotí stránky podle jejich mobilní verze. Web navíc vyžaduje údržbu, hodnocení, jak se k němu klienti dostávají a následnou optimalizaci, aby těch relevantních bylo co nejvíce.

Proč tedy svěřit tvorbu webu odborníkovi?

Důvodů, proč svěřit tvorbu webu odborníkovi, je celá řada. Rád bych zmínil 3 oblasti, které jsou dle mého názoru nejdůležitější a kde vám profesionální webové stránky mohou ušetřit spoustu času, starostí i peněz.

Profesionální vzhled a design

Jedním z hlavních důvodů, proč si nechat web vytvořit odborníkem, je profesionální vzhled a design stránky v duchu, který nejlépe odpovídá vaší identitě. Odborníci mají znalosti a zkušenosti v oblasti grafického designu a umí vytvořit stránky, které budou přitažlivé a moderní. Webové stránky jsou často tím prvním, podle čeho si o vás zákazníci začnou dělat dojem a ovlivňují tak jejich pohled na vaši firmu nebo organizaci. I detaily jsou důležité. Jaký použít font? Jaké prvky jsou vhodné pro vaši potřebu? Kam umístit které tlačítko? I s těmito detaily vám odborník rád pomůže a vyplatí se nechat si vytvořit webové stránky profesionálem. Když si děláte web sami, mohou vám chybět zkušenosti potřebné pro vytvoření atraktivního designu. Výsledkem může být amatérský vzhled stránky, který snižuje důvěryhodnost vaší značky a přiláká méně zákazníků, než byste si přáli.

Technická spolehlivost a optimalizace

Dalším důvodem, proč si nechat web vytvořit profesionálem, je technická spolehlivost a optimalizace stránek. Odborníci mají hlubší znalosti o technických aspektech tvorby webových stránek, jako je správné kódování, použití správných systémů a komponent, zvýšení rychlosti načítání stránek a jejich optimalizace pro vyhledávače. Profesionální webové stránky jsou navrženy tak, aby byly rychlé a spolehlivé. To je důležité, protože návštěvníci mají tendenci opustit stránku, která se dlouho načítá nebo nefunguje tak, jak očekávají. Odborníci také vědí, jak vytvořit stránky, které se budou co nejlépe zobrazovat ve výsledcích vyhledávačů. Profesionální webové stránky tak zvyšují viditelnost vašeho podnikání a vy máte větsí šanci na úspěch. Kvalitní optimalizace se navíc neobejde bez nezbytných nákladů a nedá se v podstatě udělat zdarma. Jen profesionál vaše prostředky investuje efektivně, protože ví, co je zapotřebí udělat a fázi učení se a hledání dobrých cest má už za sebou. Napadlo by vás například, že lidé hledají i fráze jako „tvorba vebovych stranek“?

Časová úspora a efektivita

Vytváření webových stránek je časově náročný proces, který vyžaduje znalosti a dovednosti. Pokud si web děláte sami, budete muset investovat hodiny, dny i týdny času do učení se nových postupů a technologií, abyste se naučili, jak si vytvořit vlastní webové stránky. To může být zdlouhavé a může vás to odvést od toho, čemu se chcete či potřebujete věnovat. Když si necháte web vytvořit odborníkem, ušetříte spoustu času a energie. Odborníci mají potřebné znalosti a zkušenosti, aby vytvořili web rychle a efektivně. To vám umožní se soustředit na to, co je pro vás důležité ve vašem životě a podnikání.

jak najít vhodného profesionála?

Muž slavící na pohovce s notebookem na klíně

Pokud budete chtít svěřit svůj web, čas i peníze profesionálovi, určitě si položíte otázku, jak najít toho správného? I to záleží na celé řadě faktorů.

Cena hraje důležitou roli. Nikdo nechce platit zbytečně moc peněz. Je nutné si ale uvědomit, že nejnižší cena není vždy ta nejlepší. Některé kroky tvorby webových stránek jsou prostě časově náročné a vyžadují placené nástroje. Již jsem zmiňoval například optimalizaci pro vyhledávače (SEO). Pro její zodpovědné provedení se bez placených nástrojů neobejdeme a hlavně může trvat řadu hodin. Pokud není vaší prioritou, lze ji ale zjednodušit a celý proces to zlevní. To je věcí domluvy na první schůzce, kde by se vás měl profesionál vyptat na vše důležité a navrhnout optimální nástroje a postupy.

Velmi důležité jsou reference. A to jak v podobě zkušeností a již realizovaných projektů, tak online komentářů lidí, kteří s dotyčným spolupracovali. Tento přístup ale značně znevýhodňuje začínající tvůrce, kteří ještě nemají na internetu takové „jméno“. V řadě případů lze ale nalézt v okolí někoho, kdo má dobrou osobní zkušenost klidně se začínajícím profesionálem. Taková reference je velmi důležitá. I pro začínajícího tvůrce, který svůj seznam realizací a referencí teprve tvoří.

Pro někoho je důležitá i forma komunikace. Celý proces, jak vytvořit webové stránky, může v dnešní době proběhnout online. Nemusíte proto vyhledávat jen profesionála ve svém okolí. Vše zařídíte pomocí online schůzek. Někdo ale preferuje osobní setkání, a proto určitě zadá do vyhledávače i místo, kde se nachází. I proto se pořád hledají výrazy jako „tvorba webových stránek Liberec“ nebo „tvorba webových stránek Brno“.

Určitě se zeptejte i na časovový plán. Je dobré mít již na začítku oboustranou představu, jak by měla tvorba stránek probíhat, jaké jsou termíny jednotlivých fází a zda je možné vše dodržet k vaší spokojenosti.

Důležitým kritériem je i následná podpora a údržba. Profesionálně spravované webové stránky budou pravidelně aktualizované a neustále optimalizované, aby splňovaly vaše předpoklady. V případě problémů (a věřte, že nastanou) se máte na koho obrátit, aby problém co nejdříve vyřešil. Proto je dobré se zeptat i na to, co vám v tomto ohledu může profesionál nabídnout a za kolik.

Závěr

Dle mého názoru je tedy ve většině případů rozhodně lepší svěřit tvorbu webových stránek někomu, kdo všechny výše uvedené věci zohlední. Svěřte tvorbu webu odborníkovi. Ten má s tvorbou webových stránek zkušenosti a určitě se pokusí vaše stránky vytvořit tak, aby byly optimalizované pro vyhledávače, byly přehledné, vystihovaly podstatu vašeho záměru a splňovali to, co od nich nejen vy, ale hlavně vaši zákazníci a návštěvníci očekávají. Prostě aby vám udělal web na míru a vy jste se mohli plně věnovat tomu, co vás baví a nemuseli jste hledat fráze jako „jak si vytvořit web“, „jak založit webové stránky“ a podobně. Ani tento web nevznikl za pár hodit a bez nákladů, které jsem do něho musel vložit.