Strukturovaná data – jak vám mohou pomoci zvýšit návštěvnost?

14.05.2024

Jistě jste si všimli, že u výsledků vyhledávání v Google se již nějaký čas zobrazují i další informace, jako jdou podrobnosti o obchodech, mapy při dotazech na umístění, hodnocení pomocí hvězdiček a řada dalších informací. Aby mohl Google tyto údaje správně doplnit, musí být na vašich stránkách srozumitelně uvedeny. A k tomu slouží strukturovaná data (v angličtině nazývaná Schema Markup).

Co jsou to strukturovaná data a Rich Snippet?

Strukturovaná data jsou části kódu webových stránek obsahující informace v přesně definovaném formátu tak, aby jim vyhledávače mohly co nejlépe porozumět a nemusely se tak spoléhat pouze na to, co zjistí při procházení webu z textu samotné stránky. Vyhledávač tak snadno zjistí např. hodnocení vašeho webu, otvírací dobu či zaměření vašeho obchodu apod.

Výřez výsledků hledání Google s receptem na bábovku, její fotografií, hodnocením a časem přípravy.
Rich snippet – Recept na bábovku s hodnocením a časem přípravy

Tyto informace pak může snadno použít pro zobrazení ve výsledcích vyhledávání v tzv. Rich Snippets neboli úryvcích, které umožňují zobrazit informace z webových stránek a další rozšiřující informace tak, aby si vyhledávající mohl co nejsnáze najít odpověď na dotaz, který do vyhledávače zadal. Treba právě hvězdičky hodnocení nebo dobu přípravy hledaného receptu.

Nejpoužívanějším systémem značek, které můžemě na webových stránkách najít, je Schema.org. Tento systém vznikl ze spolupráce firem Google, Bing, Yahoo!, a Yandex, byť v dnešní době do něj přispívá otevřená komunita. Tento systém obsahuje mnoho značek, kterými se dá na vašem webu označit celá řada prvků včetně recenzí, zboží, produktů, místních firem apod.

Zjednodušeně řečeno jsou tedy strukturovaná data jazykem, jak vyhledávači srozumitelně sdělit informace použitélné pro zobrazení v Rich Snippet. A to má prokazatelný vliv na zvýšení návštěvnosti stránek oproti klasickému základnímu zobrazení ve výsledcích vyhledávání.

Jak přidat na vaše stránky strukrurovaná data?

Webová stránka se zobrazeným oknem generátoru strukturovaných dat pluginu Rank Math SEO

Nejrozšířenější formát pro vložení strukturovaných dat na webovou stránku je v současné době JSON-LD, který doporučuje i Google.

Pokud používáte pro vytvoření webu redakční systém, určitě najdete plugin, který vám v rámci optimalizace pro vyhledávače (SEO) umožní přidat na stránky i strukturovaná data. Já používám pro tvorbu webů WordPress. Je velmi rozšířený a osvědčený a má skvělou podporu. Pro něj lze využít např. pluginy All in One SEO, Yoast SEO, Rank Math SEO a určitě byste našli spoustu dalších. Mně osobně se osvědčil Rank Math SEO, ale ani s ostatními neuděláte chybu.

V pluginu se dá nastavit, jaká data se mají přidat. A to buď automaticky nebo ručně. Pro malé weby preferuji ruční nastavení. Mám vše pod kontrolou. Pro velké weby je to ale nemyslitelné. Kdo by nastavoval ručně eshop s tisícovkami druhů zboží? Je tedy s výhodou, pokud lze použít nějakou šablonu, pomocí které modul vytvoří relevantní strukturovaná data za vás.

Nejdříve zvolíte, jaký typ strukturovaných dat chcete pro danou stránku použít. Pochopitelně se bude lišit obsah a zobrazené informace pro recept na tu nejlepší bábovku na světě a jiné budou v informacích o lokálním podniku. A podle toho doplníte relevantní informace, o které si modul řekne, případně doplníte další ručně.

Pokud nepoužíváte redakční systém, lze strukturovaná data vkládat přímo do stránek. I na to existuje několik nástrojů, které vám mohou pomoci. Použít lze např. Pomocníka pro práci s označením strukturovaných dat.

Jak ověřit, zda stránka obsahuje strukturovaná data?

Výřez stránky s nástroji na testování strukturovaných dat

Pokud máte na stránce strukturovaná data vložená, je dobré ověřit, zda je vše v pořádku. Stačí malé uklepnutí a vaše snaha může přijít vniveč. I k tomu existují různé nástroje. Já s oblibou používám testovací nástroj z Google Search Central. Na této obrazovce máte hned 2 nástroje. Rich Results Test je oficiální nástroj Google, který vám umožní otestovat, jak vaše strukturovaná data vidí Google, co se mu případně nelíbí a co je zapotřebí zlepšit.

Druhý nástroj je Validátor strukturovaných dat. Ten naopak ověřuje vaše strukturovaná data z pohledu pravidel Schema.org. Pozor, to, že vaše strukturovaná data validátor zobrazí jako v pořádku neznamená, že se všechna zobrazí v testovacím nástroji. Google totiž nevyužívá všechny možnosti specifikované na webu Schema.org. Vždy je dobré vámi vybraný typ a data konzultovat přímo s dokumentací Google.

Zaručí přidání strukturovaných dat zobrazení v Rich Snippet?

Rozhodně ne. Pokud perfektně zadefinujete strukturovaná data pro váš web, rozhodně nelze garantovat, že se váš web zobrazí v nějakém Rich Snippetu. Algoritmy Google pečlivě hodnotí každou stránku a každý web a pouze některé se dostanou až mezi vybrané, které zobrazí. Pokud vaše strukturovaná dateanebo celý web nejsou dostatečně kvalitní, Google je odmítne.

Vyplatí se tedy přidat na stránky strukturovaná data?

Jak je uvedeno výše, strukturovaná data umožňují zobrazit vaše stránky pomocí Rich Snippets, které mají často vyšší pravděpodobnost přivedení návštěvy na váš web, jak ukázala řada studií. Implementace strukturovaných dat se tedy rozhodně vyplatí. S dobrým pluginem nebo jiným nástrojem to není nic náročného a může to na vaše stránky přivést více relevantních zákazníků.

Chcete na vašem webu nasadit strukturovaná data?

Pokud máte zájem o nový web se strukturovanými daty nebo chcete svůj stávající o strukturovaná data rozšířit, neváhejte se mně ozvat.