Tvorba webových stránek: cena, kterou můžete očekávat

Spousta lidí vám bude tvrdit, že právě u nich vyjde tvorba webových stránek levně. Jak snadné je ale odpovědět na otázku, kolik stojí webové stránky? Odpověď je vlastně poměrně složitá. Každý má jiné potřeby. I malý web dokáže fungovat jako účinný nástroj prezentace značky, který přiláká nové zákazníky. Jiní naopak provozují rozsáhlé eshopy v různě konkurenčním prostředí a to všechno se zákonitě musí promítnout do ceny, kterou tvorba webových stránek a jejich správa stojí. Co si tedy představit pod hesly „webovky levně“, „výroba webových stránek levně“ a podobně? Začneme otázkou:

Ilustrace počítačů s jeřábem stavějícím webovovou stránku a mincemi, které přilétají na tu stavbu

Co ovlivňuje cenu vytvoření webových stránek?

1. Složitost grafického návrhu

Graficky náročné stránky budou jistě finančně náročnější než jednostránkový web. Cena je ale ovlivněna i dalšími faktory. V případě využití redakčního systému může do hry vstoupit kromě koupě grafických prvků, fontů atd. i nutnost pořídit placené verze některé šablony či pluginu. Já používám zásadně ty, které mám ověřené.

2. Počet stránek

Váš web může být klidně obsažený na 1 stránce. Není to nic neobvyklého a funguje to. U takovéto jednoduché webové stránky cena těžko přesáhne rozsáhlé vícestránkové prezentace. Většina webů však dělí obsah na více stránek, které mohou být zaměřené na různá témata, typy zboží a podobně (z pohledu vyhledávání je to velmi žádoucí). Více stránek znamená většinou více obsahu. To pochopitelně zvyšuje náročnost vývoje a na ceně se to musí projevit.

3. Nutnost úpravy jednotlivých prvků na zakázku

Pokud potřebujete vysoce personalizované prvky, může se stát, že nevystačíme s bezplatnými verzemi různých rozšíření nebo bude potřeba pomocí různých úprav tyto prvky detailněji měnit. To znamená nákup licencí nebo podrobný rozbor jak kýženého cíle dosáhnout a následné otestování výsledku. Cena vytvoření webových stránek tak půjde pochopitelně nahoru.

4. Rozsah tvorby obsahu

Pokud si dodáte většinu obsahu sami, vývoj to značně zjednoduší. Pokud budete ale chtít při tvorbě stránek zajistit i tvorbu fotografií, přípravu textů na stránky (i váš text ale vždy upravím, aby vyhovoval vytvořenému webu a vyhledávačům) apod., opět se to odrazí na ceně.

5. Registrace domény, volba hostingu

Do celkových nákladů se promítne i cena registrace domény a zaplacení vhodného webhostingu. Nabídka je široká, ne každé řešení je ale vhodné. Jednoduchý web a například rozsáhlý e-shop mají zcela rozdílné nároky na technické zázemí. Vždy je dobré zvážit, jaké jsou vaše potřeby, abychom našli optimální řešení pro váš web i rozpočet. Pochopitelně vám rád poradím a doporučím poskytovatele, kteří dlouhodobě dobře fungují a cenu vytvoření webových stránek zbytečně nezvýší.

6. Použitá platforma – Používám pro tvorbu webů WordPress, cena pořízení = 0

Cenu webu ovlivňjí i použité technologie, které jsou použité při tvorbě. Já používám pro tvorbu webů WordPress. Cena tohoto systému je sympatická – zdarma. Navíc je osvědčený, kvalitní a má výbornou podporu. Případné finance tak můžeme použít např. na různá rozšíření, aby byl váš web ještě poutavější. Pokud je ale váš rozpočet omezený, dá se s jistými kompromisy obejít i bez nich a vám zůstane víc peněz na ostatní aktivity. Jiné je to s eshopy, tam je často lepší použít komerční řešení. V České republice lze určitě doporučit např. platformu Shoptet. Je uzpůsobená pro naše prostředí a cena eshopu nebude vysoká. Malý eshop na vyzkoušení se dá na ní udělat dokonce zdarma.

7. Další technická specifika

Webhostingem a zvolenou platformou technické možnosti zdaleka nekončí. Možností úprav je celá řada. Stejně tak pokud potřebujete zónu pro registrované uživatele nebo vícejazyčný web apod., je řešení náročnější. To je nutné vést na zřeteli při plánování financí na vytvoření webu. Cena půjde nahoru nejen kvůli případnému nákupu potřebných modulů, ale i jejich nastavení stojí čas a úsilí.

A jak drahý je provoz webových stránek? Cena, kterou budete platit průběžně?

Důležitou částí, se kterou je dobré počítat, je i správa webu. Cena se i zde může velmi lišit. Provoz webových stránek a cena, kterou je nutné za to zaplatit, se odráží od způsobu platby za registraci a prodloužení domény, typu webhostingu a jeho poskytovatele, použitých rozšíření systému, na kterém jsou webové stránky provozovány a v nepodlední řadě míry optimalizace pro vyhledávače a dalších služeb, které požadujete.

Dá se tedy říct, jaká je „průměrná cena webových stránek“?

Jak vidíte, bez důkladné přípravy je určit, kolik stojí vytvoření webových stránek, takřka nemožné. Ani já nemám pro tvorbu webových stránek ceník. Obecně se dá říct, že rozsahem malou, ale funkční několikastránkovou prezentaci s jednoduchou přípravou lze vytvořit za přibližně 10 000,- Kč s minimálními provozními náklady (registrace domény, zaplacení hostingu, občasná údržba). U rozsáhlejších webů je již ale nutné počítat s pořizovacími náklady v desítkách tisíc. Pokud navíc potřebujete uspět v konkurenčním prostředí, určitě se vyplatí věnovat čas a prostředky důkladné analýze klíčových slov, analýze vaší konkurence apod., aby byl váš web dobře optimalizovaný pro vyhledávače (tzv. SEO). To zabere hodiny perné práce a neobejde se bez placených nástrojů. O opravdu velkých webech ani nemluvě ;-).

To ale neznamená, že u mě nebudete vědět předem, kolik vás bude nový web stát. Jen je potřeba před tím vynaložit jisté úsilí. Vaše i moje. A to je u mě zdarma. Pokud tedy máte zájem, neváhejte se na mě obrátit, domluvíme si online nebo osobní schůzku, probereme vaše potřeby a já na jejich základě připravím cenovou nabídku. V ní už se cena tvorby webu i jeho následné údržby spočítat dá.